Osmaniye
DOLAR18.234
EURO18.187
ALTIN1007.6

Şehitler Diyarı Osmaniye’de 19 Mayıs coşkusu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Şehitler Diyarı Osmaniye’de 19 Mayıs coşkusu
Abone ol
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, tüm yurtta olduğu gibi Osmaniye’de de coşkuyla kutlandı.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, tüm yurtta olduğu gibi Osmaniye’de de coşkuyla kutlandı. Tosyalı Spor Salonunda düzenlenen törene; Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Osmaniye Milletvekili Seydi Gülsoy, 12'nci Komando Tugay Komutanlığı Komutan Vekili ve Garnizon Komutanı Piyade Komando Albay Turgut Muhammet Çalışkanlar, Belediye Başkanı Kadir Kara, Cumhuriyet Başsavcısı Uygur Kaan Arısoy, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, Baro Başkanı Mehmet Karakoç, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Can Altundarak, İl Emniyet Müdürü Ahmet Selçuk Okumuş, kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Kutlamalar, "Özgürlük Ateşi Kortej Yürüyüşü ve Bayrak Koşusu" ile başladı. Vali Dr. Erdinç Yılmaz, protokol mensupları ve gençlerimizin katılımıyla gerçekleştirilen Kortej Yürüyüşü Konteyner Kentten başlayarak Tosyalı Spor Salonunda son buldu. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından, Samsun'dan alevlenen ve Anadolu'ya yayılan özgürlük ateşini, bağımsızlık mücadelemizi temsilen Bayrak ve Sancak koşusu ile Şehitler Diyarı Osmaniye'mizin cadde ve sokaklarında dalgalandırılan Şanlı Bayrağımız, Vali Dr. Erdinç Yılmaz'a teslim edildi. Vali Yılmaz, Bayrağımızı öperek teslim aldı.

Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Gençlik ve Spor İl Müdürü Hayrullah Ozan Çetiner yaptı. İl Müdürü Çetiner, tüm vatandaşlarımızın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutlayarak, “19 Mayıs 1919 günü başlatılan bağımsızlık savaşı, Türk Ulusu’nu uçurumun kenarından döndürmüştür. Atatürk, Samsun’a ayak basar basmaz düşüncelerinde olgunlaştırdığı, “ulus egemenliğine dayanan, tam bağımsız yeni bir Türk Devleti kurma” kararını aşama aşama hayata geçirmiştir. Atatürk’ün “doğum günüm” dediği 19 Mayıs, laik, demokratik, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması sürecinin ilk adımı olmuştur. Atatürk’ün ve Ulusumuzun yazgısının kesiştiği bir dönüm noktasıdır. “Milletin istiklalini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.” sözü 19 Mayıs’ın ruhudur. 19 Mayıs’ta “Milli sınırlar içinde vatan bir bütündür bölünemez” inancı vardır. 19 Mayıs’ta “Egemenlik Kayıtsız şartsız milletindir” diyen güç vardır, Cumhuriyet vardır.  Türk Gençliği, ülkemizi çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkarmayı ilke edinmiştir. İşte bu sebeple Atatürk, Türkiye Cumhuriyetini hiç tereddütsüz siz gençlere emanet etmiştir. Ülkemiz, yer altı ve yer üstü zenginlikleri, coğrafi konumu, enerji ve su kaynakları nedeniyle dış güçlerin her zaman elde etmek ve hüküm sürmek istediği topraklar olmuştur. Son günlerde bir biri ardına sahneye çıkan yerli ve milli insanlı-insansız muharip uçaklarımız, füzelerimiz ve akıllı mühimmatlarımız, SİHA gemimiz TGC Anadolu, yerli elektrikli otomobilimiz TOGG  bizleri, dost ve kardeş ülkeleri sevindirip gururlandırırken bazı ülke ve terör örgütlerini derin endişelere sevk etmiştir. Yakın tarihte ülkemizde yaşanan Gezi olayları ve 15 Temmuz darbe girişimi ile ülkemiz karıştırılmak ve bölünmek istendiği hepimizin malumudur. Ne mutlu bize ki; aziz milletimiz birlik ve bütünlük içerisinde bu dahili ve harici saldırılara hak ettiği şekilde gerekli cevabı vermiştir. Bu tip saldırılara Atatürk, Gençliğe hitabesinde “İstikbalde dahi seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek dâhilî ve haricî bedhahların olacaktır.” diyerek 1927 yılında gerekli uyarıyı yapmıştır. Geleceğin dünyasında, milli değerlerine sahip çıkan, iyi eğitimli, karşılaştığı sorunları akıl, bilim ve uzlaşma ile çözebilen nesiller söz sahibi olacaktır. Kuşkusuz bu süreçte en önemli görev ailelere ve eğitimcilerimize düşmektedir. Gençlerimizi anlamak için çaba göstermeliyiz. Dayatmacı olmak yerine, onların düşüncelerine değer vermeli, sevgiyle, hoşgörüyle yaklaşmalıyız. En değerli varlığımız olan gençleri, kendine güvenen, güçlü, yetenekli ve donanımlı olarak yarınlara hazırlamalıyız. Bu güzel vatanı bize emanet eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile tüm şehit ve gazilerimizi şükranla anıyoruz. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramınızı kutluyorum."dedi.

Osmaniye Gençlik Merkezi Üyesi Sinem Altın tarafından okunan "O geliyor" isimli şiirle devam eden kutlama programında sporcularımız tarafından taekwondo ve güreş gösterileri sunuldu. Osmaniye Gençlik Merkezi Üyesi Metehan Seyhan'ın okuduğu "Bu Vatan Kimin" adlı şiirin ardından jimnastik gösterisi sergilendi. Dağcılık sporcularının Bayrak gösterisinin ardından, 6 Şubat depreminden etkilenen İlimizde, depremin ilk anından itibaren depremzedelerin yardımına koşan gönüllü gençlere ödüllerinin Vali Dr. Erdinç Yılmaz tarafından verilmesi ile son buldu. 

Kutlama programının sonunda Vali Dr. Erdinç Yılmaz, vatandaşlarımızın 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutladı.

Şehitler Diyarı Osmaniye’de 19 Mayıs coşkusu

Şehitler Diyarı Osmaniye’de 19 Mayıs coşkusu

Şehitler Diyarı Osmaniye’de 19 Mayıs coşkusu

Şehitler Diyarı Osmaniye’de 19 Mayıs coşkusu

Şehitler Diyarı Osmaniye’de 19 Mayıs coşkusu

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Asu Kaya Gedik, Yarbaşı Belediyesini ziyaret ettiÖnceki Haber

Asu Kaya Gedik, Yarbaşı Belediyesini ziy...

Vali Erdinç Yılmaz, basın mensuplarıyla biraraya geldiSonraki Haber

Vali Erdinç Yılmaz, basın mensuplarıyla...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar