Osmaniye
DOLAR18.234
EURO18.187
ALTIN1007.6

TRT Çukurova Radyosunda Hayatın İçinden Programının konuğu OKÜ Rektörü Turgay Uzun'du

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TRT Çukurova Radyosunda Hayatın İçinden Programının konuğu OKÜ Rektörü Turgay Uzun'du
Abone ol
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ) Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, 16 Temmuz 2023 Pazar günü saat 11.10’da TRT Çukurova Radyosu’nun konuğu oldu.

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ) Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, 16 Temmuz 2023 Pazar günü saat 11.10’da TRT Çukurova Radyosu’nun konuğu oldu.

TRT Çukurova Radyosu’nda yayımlanan “Hayatın İçinden” adlı programa katılan OKÜ Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, program sunucusu Muhammet Kalem’in üniversitenin şirketlere Enerji Verimliliği Danışmanlık (EVD) Şirketi olabilmeleri için yetki vermesi hakkındaki  sorularını yanıtladı.

Enerjinin günümüzde çok önemli bir olgu olduğundan ve stratejik niteliği olduğundan bahseden Rektörümüz Prof. Dr. Turgay Uzun, “O nedenle enerjinin verimli kullanımı da giderek büyük bir önem taşımaya başladı. Bütün ülkeler buna ilişkin çalışmalar yapıyorlar, enerjiyi nasıl daha iyi, daha etkin, daha verimli bir biçimde kullanalım? diye.  Biz de bu konuda çalışmalar yapıyoruz. Bizim enerji alanında 2013 yılında alınmış bir yetkimiz var. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından alınmış ve bu bağlamda bütün alanlarda özellikle enerji verimliliği alanında Mühendislere enerji verimliliği sertifikası veriyoruz ve bunlar işletmelerinde yetkili olarak enerji verimliliği çalışmalarını yürütüyorlar. Bir de burada enerji verimliliği danışmanlık firmaları var ve bunlara da yine bizim üniversitemizin aracılığıyla yetki veriyoruz ve bunlar da artık diğer işletmelere enerji verimliliği konusunda yol gösterici faaliyetler gerçekleştiriyorlar  ve bunlar da sertifika vermeye hak kazanıyorlar. Danışmanlık şirketi olma vasfını sağlayabilmeleri için de bizim üniversitemizden yetki belgesi almaları gerekiyor. Bu bağlamda üniversitemiz beşinci şirket yetkilendirme sözleşmesini yakın zamanda imzaladı. Adana'da faaliyet gösteren Tetekno Temiz Enerji Teknolojileri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketine, EVD yetkisini verdik. Üniversitemizin almış olduğu yetki çerçevesinde yürütülen bütün faaliyetler 2013 yılında üniversitemiz bünyesinde kurulan Enerji, Eğitim, Etüt Uygulama ve Araştırma Merkezimiz koordinasyonunda gerçekleştirilmiştir. Bugüne kadar bu merkezimiz sayesinde 1000’e yakın mühendisimize enerjiyi sahada verimli kullanabilmeleri için eğitimler verdik ve yetkilendirilmelerini sağladık. Bu faaliyetlerimiz yine hızlı bir biçimde devam ediyor. Bu nedenle üniversitemiz bölgedeki bu başak gücünü, yetkisini kullanmaya devam ediyor.” dedi.

OKÜ Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, üniversitemizin bilimsel  çalışmalarını yakından takip ederek çalışmalarımızın tanıtımı hususunda destek olan TRT Çukurova Radyosu'na teşekkür etti.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
OKÜ ‘Üniversite Tanıtım Günleri’ne katıldıÖnceki Haber

OKÜ ‘Üniversite Tanıtım Günleri’ne katıl...

İş adamı Kadir Kara, Konteyner Çarşıyı yerinde incelediSonraki Haber

İş adamı Kadir Kara, Konteyner Çarşıyı y...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar